„Mikor felidézzük a régi karácsonyokat, rájövünk, hogy kis apróságok – nem a nagy csodák – adják a legbensőségesebb boldogságot.” (Bob
Advent 2. vasárnapja van. Ma Szent Miklósra, a jótékonyság nagy szentjére emlékezünk.
Embernek lenni fáj, és ettől a fájdalomtól csak harc árán szabadulhatunk. A harc azonban mindig csak magunkkal folyik. Ebben a küzdelemben mindig belebotlunk valakibe, belekapaszkodunk, keresünk valami állandót, biztosat.
Kellemes ébredést és nagyon szép adventi vasárnapot kivánok.
Advent II. vasárnapja, teljen békében és szeretetben.
Fogadd szeretettel!
mikulás hívogató
Gyere ide, Mikulás!
Minden mindenki már téged vár.
Minden házba bekopogtál?
Ott még egy ház vár reád.
A kéménybe hogyan férsz be?
Válaszolj a kérdésemre!
Ruhád piszkos soha sem lesz
ha lecsúszol az emberekhez?
Hát ez a csomag kié lesz?
Remélem, engem sem felejtesz.
Mikor jössz hozzám, Mikulás?
Hidd el, nagyon várok rád!
UGYE TE IS VÁROD!!
Szép napot,örömteli várakozást.
"Advent van, s átjárja lelkem
a szeretet és az emlékezés.
Rájövök ismét-tán ezredszer-,
hogy szépen élni gyakran túl kevés.
Szeretni szóban és tettekben,
hinni, remélni szüntelen.
Táplálni kell mosollyal, öleléssel,
hogy emléked hibátlan legyen.
Mert az ünnep attól sokkal szebb lesz,
ha gyertyafényben rá emlékezünk
s tudom - onnan fentről ő is nézi:
Ugye mindenkit szeretünk?
Jusson szép szóból bárkinek!
Simogató, ölelő kezekből,
mosolytól csillogó szemekből
áradó tűz gyújtson fényeket!
Muzsika szálljon a gyermek kacajból,
áhitat járja át a lelkeket!
A szeretetet, mit tőle tanultunk
naponta adjuk át mindenkinek."
BÉKÉS BOLDOG ADVENT ELSŐ VASÁRNAPOT KÍVÁNOK!!!
Meghit Adventi ünnepeket kívánok!
NAGYON BOLDOG
ADVENTI VASÁRNAPOT !
Kívánok sok sok
Szeretettel...
Ne állíts fel sehol akadályokat. Légy mindig nyitott folyosó,
ne legyenek rajtad sem zárak, sem ajtók,
ne legyenek benned zárt kapuk. És akkor lehetséges a szeretet.
Ha két középpont találkozik, ott a szeretet.
Szíved a szereteted
A szereteted a család
A családod a jövőd
A jövőd a sorsod
A sorsod az ambíciód
Az ambíciód a vágyakozásod
A vágyakozásod a motivációd
A motivációd a hited
A hited a békéd
A békéd a célod
A célod a mennyország
Közeledik Advent 1. vasárnapja.:
1860 adventjén, egy berlini
árvaházban dolgozó evangélikus lelkipásztor a gyerekeknek való
örömszerzés céljából és a karácsonyi várakozás szebbé tételére
gyújtotta meg először a kör alakú csilláron elhelyezett gyertyákat a
karácsonyt megelőző négy vasárnapon.
kARÁCSONYIELŐZETES , GAZDAGON TÁLALVA,
A KARÁCSONY TÖRTÉNETE, SZOKÁSOK.
ÉS NEMCSAK NÁLLUNK.
fOGADD SZERETETTEL ÖSSZEALLITÁSOMAT,
MINTAHOGYAN ÉN IS SZERETETTELKÜLDÖM
NEKED.
A Karácsony körülveszA Karácsony története, karácsonyi szokásokA XVIII. században karácsony ünnepének még nem volt akkora jelentősége, mint húsvétnak. A karácsony a millenniumi időkben kezdett szokássá válni. Ma a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, Jézus a Megváltó születésének napja: a szeretet, az öröm, a békesség, a család, az otthon ünnepe.
Karácsonyi szokásokA karácsonyi ünnepek kezdete november végére, december elejére esik az eljövetelt és az Úrra való várakozást jelentő adventtel, ami egyben az egyházi év kezdetét is jelenti. Eredete az 5-6. századra nyúlik vissza, amikor heti háromnapos böjttel is megtisztelték. A szentestét megelőző négy ünnepi vasárnap és szentek névnapjai (András, Borbála, Miklós, Tamás, István, János) tartoznak bele. Fenyőágból, szalmából, négy gyertyából díszített koszorút készítenek, majd e gyertyákat, az egymást követő négy adventi vasárnap gyújtják meg.
Szent Ambrus: Ádventi himnuszFigyelmezz, Izrael Ura,Ki ülsz a Kerubok felett,Jelenj meg Efraim előtt,Jöjj, támaszd fel hatalmadat!Nemzetek Megváltója, jöjj,Szűznek szülötte, jöjj közénk,Ámuljanak a századok:Istenhez illő születés!Nem férfiú magva hozott,Titkos lehellet ád nekünk:Isten Igéje testbe vált,S a szűzi méh virága vagy.Kelyhe gyümölcsöt bontogat,Szemérme bár bontatlan áll,Erénye tisztán tündököl:Isten járja e templomot.Szemérme mint királyi ház:E nászteremből lép elő,Mint kettős lényű óriás,S vígan repes az út elé.Kijössz Atyádnak mélyiről,Bemégy Atyádnak mélyire.Leszállasz mind a poklokig,Felszállasz Isten székeig.Ki az Atyának mása vagy,Ölts testet, győzelmed jelét.Testünket, a gyámoltalant,Tegye acélossá erőd.Már fénylik Jézus jászola,Új fényt lehel az éjszaka.Ezt immár meg ne rontsa éj,Nem-szűnő láng legyen a hit.
Advent időszakát régebben a termelékenységi varázslás, a nők fizikai munkától való mentesítése is jellemezte, de a legelterjedtebb hiedelem a Lucázás volt. December 13-án, Luca napján a téli hosszú éjszakákkal, vagyis a sötétséggel Szent Luca átalakult boszorkánnyá. A boszorkányok elriasztására a kulcslyukba fokhagymát dugtak, az ajtófélfába kést állítottak, az ajtóra fokhagymával keresztet rajzoltak vagy a seprűt keresztbe rakták. E napon semmit se volt szabad kölcsönkérni vagy adni, nehogy az a boszorkányok kezére jusson. Luca napján kezdték el készíteni a Luca széket. A lányok Luca napján jósolták meg jövendőbelijüket, a fiúk hajnalban kotyolni, lucázni indultak. Ajándékba tojást kaptak. A gazdasszony a szalmát a tyúkok alá dugta, a vendégeket, pedig a konyhába ültette le. A hiedelem úgy tartotta, hogy szerencsét hoz a tyúkokra, ha elsőként legény érkezik aznap a házba. Luca napján készítettek Luca cédulát, Luca kalendáriumot, és ültettek Luca búzát. Főként a Dunántúlon elterjedt, de másutt is ismert népszokás a december 15-én kezdődő: Szállást keres a Szent család.
A katolikusok számára a karácsonyi ünnep fénypontja az éjféli mise melyet december 24-ről 25-re virradó éjszaka tartanak a templomokban, és amelyen rengeteg hívő és nem hívő ember vesz részt szerte a világon. Rómában az 5. században vezették be, a pápa azóta is minden alkalommal a római Santa Maria Maggiore templomban celebrálja. Karácsony napján a pápa kiáll a vatikáni palota erkélyére, és onnan adja áldását az emberiségnek, melyet nem csupán a rengeteg odagyűlt hívő hallhat, hanem világszerte valamennyien láthatjuk a médiák segítségével.
Karácsonykor a ház körüli állatokat gondosan ellátták, óljaikat kitakarították. Különös hiedelmek kapcsolódtak ugyanis az állatokhoz. Voltak, akik azt tartották, hogy az állatok karácsonykor beszélni tudnak. Egyes országokban szokás volt az állatoknak kis karácsonyfát állítani, de ezt a pogány eredetű szokást az egyház tiltotta.
Karácsony körülveszdec07Szent Ambrus: Karácsonyi himnuszÓ népek Megváltója, jöjj,hadd lássuk a Szűz Gyermekét!Egész világ, ámulva nézz:Istenhez méltó születés.Nem férfi magvából fogant,de Szentlélektől titkosan:az Úr Igéje testet ölt,mint szűz méhben termett gyümölcs.A Szűz várandós anya lett,szemérme sértetlen maradt,fénylő erényei közöttIsten, mint templomban lakik.Most hagyja el a nászszobát,a tisztaságos palotát!Két-természetű Óriás,indulj utadra lelkesen!Atyának egyenlő Fia,végy testet: indulj győztesen,Testünknek gyengeségeitörök erőddel izmosítsd.Ragyog már jászlad trónusa,új fényt lehel az éjszaka,s ezt nem oltja semmi éj,a hit táplálja sugarát.Krisztus, legkegyesebb Király,dicsérünk téged és Atyád,s a Lelket, a Vigasztalótmost és örö időkön át. Ámen.
A Karácsony története, karácsonyi szokásokA XVIII. században karácsony ünnepének még nem volt akkora jelentősége, mint húsvétnak. A karácsony a millenniumi időkben kezdet szokássá válni. Ma a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, Jézus a Megváltó születésének napja: a szeretet, az öröm, a békesség, a család, az otthon ünnepe.A karácsony napi népszokások célja a gonosz ártó szellemek elűzése, amit általában zajkeltéssel, állatbőrök, jelmezek, álarcok viselésével próbáltak meg elérni. Vidékenként eltérően a gyerekek, kolindolással, regöléssel, kántálással, betlehemezéssel. Ezt a dramatikus játékot eredetileg templomokban, majd később különböző változatban házakhoz járva adták elő a gyerekek.
Gyakran állatok is szerepeltek benne, a gyermek Jézust pedig élő kisbabával jelenítették meg. A betlehemezés fontos kelléke a kis templom, melynek belsejében a királyokat Betlehembe vezető csillag és bibliai figurák találhatók. A szereplők: pásztorok, angyalok, Mária, József, előadják a Jézus születéséről szóló bibliai történetet.
Ezután a betlehemezők átadják ajándékaikat, jókívánságaikat, majd a háziak megvendégelik őket. Főként a Balatonfelvidéken szokás a betlehemezés másik fajtája, a bábtáncoltató betlehemes, itt színpadon, kis bábokkal játsszák el a történetet.December 28-án, aprószentek napján tréfás mondókákat mondogatva, vesszőből font kis korbácssal veregetik meg a gyerekeket vagy akár az egész háznépet, hogy frissek és egészségesek legyenek.
Karácsony napjával egy újabb ünnepi szakasz veszi kezdetét, a karácsonyi tizenketted, mely 12 napig, január 6-ig, vízkereszt napjáig tart. Ez a nap egyben a vizek megszentelésének és Jézus megkeresztelésének ünnepe is. Vannak országok (pl.: Spanyolország), ahol e napot a háromkirályok napjának nevezik, és nagyobb ünnep, mint maga a karácsony.Karácsony a Földön
Egyházasfalun (Rábaköz) gyűjtötték az alábbi változatot:"Eljöttünk eljöttünk Szent István szolgái,Régi szokás szerint szabad megtartani.Hej regö rejtëm, regö regö regö rejtëm.Amoda át folyik egy sebës folyóvízaztat körül follja zöd selyem pázsitjazöd selyem pázsitján csodatevő szarvascsodatevő szarvasnak ezer ága bogaezer ága bogán ezër mise gyertyagyulladva gyulladjék ótadva aludjék.Hej regö rejtëm, regö regö regö rejtëm.Ide is mondanának egy szép legénytKicsoda volna szép legény Varga Jóska szép legény.Amoda át is mondanának egy szép leánytKicsoda volna szép leány Német Rózsi szép leányhej regö rejtëm, regö, regö, regö rejtëm.Regüllük a gazdát vele az asszonyáthej regö rejtëm, regö regö regö rejtëm.Szegen lóg egy zacskó telë van százassalfelë a gazdáé, felë a regüsöké,hej regö rejtëm, regö, regö regö rejtëm."